ET RU
Helistame tagasi 53870751

Hüdrolöök: mis see on ja miks on see ohtlik?

Hüdrolöök: mis see on ja miks on see ohtlik?

Auto omamisel on palju nüansse ja enamik neist sõltuvad teie sõidustiilist. Klassikalistel sõiduautodel esineb hüdrolööki harva, kuid linnamaasturite ja maasturite kohta seda öelda ei saa. Kuidas aga mõjutab hüdrolöök auto süsteeme? Milles seisneb selle ohtlikkus? Sellest räägime hiljem, kuid kõigepealt uurime, mis on hüdrolöök tegelikult.

Milles seisneb hüdrolöögi olemus?

Auto mootori hüdrolöök on tõsine nähtus, mis tekib, kui vesi siseneb õhufiltri kaudu töötavasse mootorisse. See võib toimuda läbi sügavate lompide sõites või auto pesemise ajal. Hüdrolöögi tagajärjed võivad olla väga erinevad ja mõnel juhul põhjustada mootorile  tõsiseid kahjustusi.

Hüdrolöögi vältimiseks on soovitatav hoiduda sügavatest lompidest läbi sõitmisest, et vesi ei  satuks mootorisse. Samuti on oluline pöörata tähelepanu survele auto pesemisel, et vältida kahjulikke tagajärgi mootorile. Aga milleni võib hüdrolöök viia?

Millised on hüdrolöögi tagajärjed auto mootorile?

Hüdrolöögil, mis tekib vee tungimisel mootori silindrisse, võivad olla tõsised tagajärjed mootori jõudlusele ja töökindlusele. Tagajärjed, mida hüdrolöök võib kaasa tuua, võivad olla järgmised.

  • Kolvi deformeerumine

Silindris oleva vee põhjustatud hüdrolöök võib põhjustada kolvi deformeerumise, tekitades selle struktuurile lisakoormuse. Isegi väikesed muutused kolvi kujus võivad põhjustada ebaühtlase surve ja mootori jõudluse märgatava vähenemise.

  • Kepsu vigastus

Silindrisse sattuv vesi võib põhjustada surve, mis vigastab kepsu. See võib kahjustada selle terviklikkust, mis vähendab liikumise ülekannet kolvilt väntvõllile.

  • Silindri hermeetilisuse kadumine

Hüdrolöök võib põhjustada silindri hermeetilisuse häirumise, mis mõjutab oluliselt mootori töö efektiivsust. Samuti võib kütusesüsteemi ja õlikanalitesse sattuv vesi põhjustada korrosiooni ja muid probleeme.

  • Klappide kõverdumine või purunemine

Hüdrolöögi tekitatud kõrge rõhk võib põhjustada klappide paindumise või purunemise, mis omakorda võib põhjustada häireid gaasijaotusmehhanismi töös, mis mõjutab oluliselt mootori jõudlust.

  • Häired väntvõlli töös

Väntvõll võib hüdrolöögi mõjul painduda või isegi puruneda. See võib põhjustada mootori jõudluse olulist vähenemist ja nõuda kapitaalremonti.

  • Silindriploki pea rike

Hüdrolöök võib vigastada silindriploki pead, nt tekitada sellele pragusid või deformatsioone. See võib põhjustada häireid hermeetilisuses ja õlilekkeid, mis nõuab tulevikus keerukat remonti.

Hüdrolöögi tagajärjed auto mootorile võivad olla erinevad ja sõltuvad löögi jõust, aga ka konkreetse mootori konstruktsioonilistest omadustest. Enamasti on see tõsine probleem, mis nõuab mootori töövõime taastamiseks professionaalset remonti. Seetõttu soovitatakse autojuhtidel olla teedel ettevaatlik ja vältida olukordi, mis võivad põhjustada hüdrolöögi.​

Kuidas hüdrolööki vältida ja oma auto mootorit kaitsta?

Saime selgust, mis on hüdrolöök ja käsitlesime selle tagajärgi, aga kuidas seda vältida? Tegelikult, hoolimata hüdrolöögi tagajärgede tõsidusest, on seda äärmiselt lihtne vältida. Selleks tuleb teil ainult hoiduda teatud olukordadest.

  • Vältida sügavaid veelompe

Enne veetakistuste läbimist, eriti pärast vihma, hinnake nende sügavust. Vältige sügavaid lompe, mis võivad põhjustada hüdrolöögi.

  • Olla auto pesemisel ettevaatlik

Püüdke autot pestes vältida veejoa suunamist õhufiltrisse ja teistele mootori tundlikele osadele. Kasutage nõrka veesurvet ja suunake juga mootoriruumi poole nurga all.

  • Ärge tehke õhusüsteemis muudatusi.
  • Õhufiltri paigaldamisel või vahetamisel järgige tootja näpunäiteid.

Hoiduge modifikatsioonidest, mis võivad suurendada vee silindritesse sattumise ohtu.

  • Jälgige tee seisukorda

Olge teede seisukorra suhtes tähelepanelik, eriti tugevate vihmade perioodil. Vältige üleujutatud teedega piirkondi ja valige ohutumad marsruudid.

  • Hoidke auto tehniliselt korras

Käige regulaarselt tehnohoolduses ja jälgige mootori seisukorda. Ka korras vee ärajuhtimise ja sidurisüsteemid võivad aidata hüdrolööki ära hoida.

  • Sügavate lompidega teelõikudel vähendage kiirust

Lompides sõites vähendage kiirust. See mitte ainult vähendab hüdrolöögi ohtu, vaid parandab ka üldist sõiduohutust.

Nende soovituste järgimine aitab teil vältida mootori hüdrolööki ja hoida teie auto parimas tehnilises seisukorras. Pidage meeles, et hoolikus on parem kui remont, eriti kui jutt käib teie auto mootorist.

Viimased saabumised