ET RU
Helistame tagasi 53870751

Mis ootab Eesti autoturgu aastal 2024?

Mis ootab Eesti autoturgu aastal 2024?

Vaatamata sellele, et koroonaviiruse pandeemia on möödas, puutub Eesti autoturg ikka veel kokku selle põhjustatud raskustega. Autotööstus on tänu tootmisega seotud kriiside edukale ületamisele naasnud kriisieelsele tasemele, parandades tootmisprotsesse ja muutes autod soodsamaks. Enamik autotootjaid on väljakutsetest edukalt üle saanud, mis on avaldanud positiivset mõju kogu tööstusele tervikuna.

Positiivseid trende saab sel aastal täheldada ka uute sõiduautode müügi puhul, mis ületab eelmise aasta tulemusi. Prognoositakse, et 2024. aasta lõpuks müüakse ligikaudu 26 000 kuni 26 500 uut sõidukit, mis on 2500 autot rohkem kui möödunud aastal. Oluline on rõhutada, et eelmiste aastate liidrid hoiavad tööstusharus jätkuvalt  juhtpositsioone.

Hetkeolukorda analüüsides märgivad eksperdid, et käibemaksu tõusul on suurem mõju kui automaksul. Siiski on märgata ostjate huvi kasvu. Ostjad, kes ootavad oma sõidukite tarnimist 2025. aasta alguses, kiirendavad ostuprotsessi, püüdes saada oma sõidukid kätte veel sel aastal. Mõned neist, kes plaanisid varem vaid autot välja vahetada, otsustavad kiirema ostu kasuks, et kasutada ära soodsamaid tingimusi.

Niisiis on autotööstus vaatamata algsetele raskustele väljakutsetega toime tulnud ja näitab stabiilset kasvu, naastes normaalsete tootmistempode juurde ja kasvatades tarbijate huvi.

Kas autode hinnatõus jätkub ja meid ootavad ees uued tipud?

Amserv Auto juhatuse liikme esitatud Eesti autoturu tuleva aasta prognoosid näitavad erinevaid stsenaariume. Ekspertide hinnangul on oodata uute autode hinnatõusu  aeglustumist. Alguses on eeldatavasti ette näha mõningast tuulevaikus, kus turuosalised püüavad hinnata ja mõista hetke majandusolukorda. Seejärel on oodata omamoodi rallit auto ostmise tingimuste osas, mille põhjuseks on soov vältida võimalikke lisakulusid sõidukite esmasele registreerimisele.

Aasta teine ​​pool on prognooside kohaselt aktiivse liikumise periood nii ettevõtetele kui eraisikutele, eriti neile, kes plaanivad lähiajal oma sõidukit välja vahetada. Lisaks registreerimismaksule toovad eksperdid välja iga-aastase automaksu olulisuse, kus eriti aktuaalseks saavad sõiduki mass ja CO2 heitkogused.

Samuti juhtis ekspert tähelepanu uute autode hinnatõusule ning väljendas lootust, et see kasv on jõudnud haripunkti. Autotootmise taastumise väljavaade kuulutab pakkumiste arvu kasvu, mis omakorda võib ergutada müüjaid alustama uute hinnakampaaniate järkjärgulist sisseviimist. Samuti rõhutatakse, et kõrged laenuintressid võivad praegu olla teguriks, mis sunnib ostjaid tähelepanelikult kaaluma valikut uute ja kasutatud autode vahel.

Statistika kohaselt on liisingutehingud 2023. aastal osutunud populaarseks, seda rahastamisviisi eelistas 75% uute autode ostjatest ja 43% kasutatud autode ostjatest. Aastalõpu edukad fikseeritud intressimääraga kampaaniad näitasid, et tarbijad hindavad stabiilsust ja eelistavad oma väljaminekuid ette planeerida. Tõenäoliselt jätkub see trend ka tänavu.

Millised autod jäävad 2024. aastal Eestis trendikaks?

2024. aasta perspektiivis avab autoekspertide esitatud vaade Eesti autoturule huvitavaid trende ja muutusi. Kehtestatav automaks on turustruktuuri oluline element. Siiski püüavad tootjad sellest uuendusest hoolimata aktiivselt planeerida autode väljalaskmist enne tähtaega, mis tõenäoliselt suurendab teisel poolaastal nõudlust teatud mudelite järele.

Autotööstuse fookus on üle maailma keskendunud keskkonnasäästlikkusele, rõhutab Margus Nõmmik. Ta ennustab, et elektri- ja hübriidsõidukite osakaal kasvab lähiaastatel tasapisi. Selleks aga, et saavutada Euroopa Liidus müüdavate sõidukite nullheite eesmärk aastaks 2035, peavad elektrisõidukite ja akude tootjad tootmist hoogustama.

Amserv Auto juhatuse liige avaldas veendumust, et lähiaastatel seisavad ees olulised muutused, kuna turule tuleb erinevaid alternatiivkütuste liike. Erilist tähelepanu pööratakse vesinikkütusele, mis ennustuste kohaselt jõuab Eestis müügile järgmisel aastal. Seda sammu peetakse oluliseks eriti kaubaveo ja ühistranspordi valdkonnas.

2024. aastal ei ole tarbijate eelistustes olulisi muutusi oodata. Endiselt on eelistatud praktilised ja turvalised autod, mida saab kasutada nii pere väljasõitudeks kui hobitegevusteks.

Viimased saabumised